Basso vandt Critérium International

CSC's Ivan Basso viser sejrstegn efter andenpladsen i Tour de France sidste år. Nu er han kommet godt i gang med 2006. - Arkivfoto: AP
CSC's Ivan Basso viser sejrstegn efter andenpladsen i Tour de France sidste år. Nu er han kommet godt i gang med 2006. - Arkivfoto: AP
Lyt til artiklen

Ivan Basso fra det danske cykelhold Team CSC vandt i dag det franske mini-etapeløb Critérium International. Lørdag havde han bragt sig selv i en god position med en andenplads på første etape, og han fortsatte sin dominans på dagens to etaper. Sejr med 27 sekunder Først vandt Basso formiddagens etape, og efterfølgende blev han nummer to på den afsluttende enkeltstart, hvilket var mere end rigeligt til at sikre sig den samlede sejr i løbet. Dermed holder Team CSC fortsat et fast greb om løbet, der i sidste sæson blev vundet af Bobby Julich. Team CSC's italienske kaptajn, der har Giro d'Italia og Tour de France som sæsonens to højdepunkter, vandt med 27 sekunder ned til Erik Dekker i den samlede stilling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her