Håndbolddanmarks mindst velbevarede hemmelighed gennem de seneste knap tre måneder kommer frem i lyset, når Katrine Fruelund torsdag bliver præsenteret som ny spiller i Randers HK. Det skriver Randers Amtsavis. Den kronjyske ligaklub har indkaldt til et pressemøde, hvor den spektakulære tilgang bliver en kendsgerning. Dermed er Danmarks største håndboldprofil tilbage i den klub, den nuværende Leipzig-spiller forlod til fordel for Viborg HK i 1999. Fagbevægelse er sponsor Randers HK har udsendt en invitation til et pressemøde, som vil blive afholdt på Kristelig Fagbevægelses hovedkontor i Randers, hvilket langt fra er tilfældigt. Som Randers Amtsavis afslørede i begyndelsen af januar, bliver netop Kristelig Fagbevægelse ny storsponsor i Randers HK i forbindelse med det storstilede Fruelund-projekt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce