Det danske herrelandshold i badminton vandt som ventet semifinalen ved EM i Grækenland mod England med en overbevisende sejr på 3-0. Dermed kan Peter Gade og kompagni se frem til finalen mod Tyskland søndag, og desuden har holdet kvalificeret sig til årets Thomas Cup, der spilles i Japan til april. Overflødige kampe Gade lagde selv for med at vinde sikkert i to sæt over Aamir Ghaffar, inden først Jens Eriksen/Martin Lundgaard og Kenneth Jonassen satte tingene på plads med sejre i tre sæt. Dermed var de sidste to kampe på programmet overflødige. Derimod tabte de danske kvinder deres semifinale - ligeledes mod England - med 0-3, og skal derfor ud i en nervepirrende kamp mod Tyskland om den tredjeplads, der giver adgang til Uber Cup.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























