Rikke Hørlykke fortsætter håndboldkarrieren i Slagelse i yderligere en sæson. Playmakeren var ellers i tvivl om, hvorvidt hun helt skulle indstille håndboldkarrieren og bruge tiden på den civile karriere og familien. Men nu har hun ifølge TV2/Sporten underskrevet en aftale frem til sommeren 2007. »Jeg har været lang tid om beslutningen, fordi der både arbejdsmæssigt og privat har været en del logistik, som skulle gå op. Jeg havde en mavefornemmelse, der sagde, at jeg fortsat er nøglespiller og stadig har meget at give holdet«, siger Rikke Hørlykke til TV2, der også kan fortælle, at Slagelse torsdag præsenterer en ny spiller. Rikke Hørlykke indstillede landsholdskarrieren efter VM i Rusland i december.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce