Ulrik Wilbek fik sin første medalje som herrelandstræner, da Danmark ved håndbold-EM i Schweiz til eftermiddag besejrede kroatien med 32-27. Dermed scorede dansk herrehåndbold et bemærkelsesværdigt hattrick, da det var tredje gang i træk efter EM-slutrunderne i Sverige og Slovenien, at holdet vandt bronzemedaljer. Kroaterne bedst fra start Kroatien kom ellers bedst fra start, men anført af Lars Møller Madsen, der blev kampens topscorer med ni mål, overtog Danmark styringen af kampen og var på et tidspunkt foran med hele 20-10. Også en anden Skjern-spiller, Jesper Jensen, spillede en stor kamp og scorede fem gange, mens Kasper Hvidt i målet havde glimrende styr på de kroatiske skytter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand