Franske Mauresmo vinder Australian Open

Amelie Mauresmo løfter pokalen i triumf. - Foto: AP
Amelie Mauresmo løfter pokalen i triumf. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Efter en hurtigt overstået finale mod Justine Henin-Hardenne og sætcifrene 6-1, 2-0 kunne den 26-årige franskmand Amelie Mauresmo hæve sejrstrofæet som vinder af damesingle i årets første Grand Slam-turnering i tennis: Australian Open i Melbourne. Den ottendeseedede belgier Henin-Hardenne opgav at kæmpe vider efter de mange klø i første sæt og tabet af de to første partier i andet sæt. Tilsyneladende døjede hun med stærke mavesmerter, skriver Ritzau. »Jeg har det så dårligt. Jeg kunne ikke blive på banen længere. Det er meget frustrerende, at det skal ende på denne måde«, sagde en skuffet Henin-Hardenne ifølge Reuters efter kampen. Dermed kom finalen kun til at vare 52 minutter, før den tredjeseedede Mauresmo efter mange års tørke kunne notere en Gram Slam-triumf. Ottende møde Mauresmo var sidste gang i en Grand Slam-finale i netop Australien Open i 1999, hvor det blev til nederlag til Martina Hingis. »Jeg synes, jeg fortjener det her. Jeg har kæmpet så længe for at nå målet«, sagde den lykkelige vinder. Det var ottende gang, at Justine Henin-Hardenne og Amelie Mauresmo mødte hinanden. Stillingen er nu 4-4 i indbyrdes opgør. Justine Henin-Hardenne vandt senest i 2005 i Toronto i tre sæt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her