En af USA's bedste amatørsurfere, Bethany Hamilton, blev i 2003 angrebet af en tigerhaj ud for Kauais nordkyst på Hawaii. Hun mistede sin venstre arm, og de fleste antog hendes karriere for afsluttet, allerede inden den var kommet i gang. Med blandt de bedste Men nu - to år efter - imponerer den 15-årige surfer igen på bølgerne ud for Hawaii. »En masse mennesker tror ikke, at jeg er i stand til at surfe, men jeg vil vise dem, at jeg kan«, siger Bethany Hamilton. Og selv om hun tabte kvalifikationsrunden i Roxy Pro-turneringen i Hawaii til Honolulu's Carissa Moore, så lykkedes det hende at ende foran to andre højt rangerede surfere. »Det er utroligt, at hun stadig kan gå ud og konkurrere og vinde på et højt niveau«, siger Keala Kennelly til AP. Kennelly er blandt de ti bedste kvindelige surfere i verden, og hun er imponeret: »Jeg kunne ikke gøre det. Jeg tror helt ærligt ikke, at jeg kunne gøre det«. Tilbud om film og tøjlinje Efter ulykken i 2003, var der heller ikke mange andre, som troede, at Bethany Hamilton ville kunne genvinde balancen på brættet. Hun var i studiet hos Jay Leno, David Letterman og Geraldo Riviera. Samtidig fik hun en agent, der forhandlede tilbud om film, bøger, reality-show, og en tøjlinje med et modefirma. Bethany Hamilton talte om at blive surferfotograf. Men de færreste troede, at hun ville kunne konkurrere på højt niveau. 'Jeg havde det fedt' Nu har USA´s Sports Academy indstillet hende til en medalje for hendes indsats for at vende tilbage til surfersporten. Selv siger Bethany Hamilton om sit comeback: »Jeg gik bare ud for at gøre mit bedste. Jeg havde det fedt«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




























