Målmændene havde travlt med at fiske bolden ud af nettet, og dommerne havde nok at se til med at fløjte for mål, da Viborg HK fredag aften vandt med hele 43-37 over HF Mors i mændenes håndboldliga. Med 80 mål på 60 minutter var opgøret det hidtil mest målrige i sæsonen. Mors-tvillingerne Kenneth og Morten Olsen lavede tilsammen 20 mål fordelt med 12 til Kenneth og otte til Morten. Andenpladsen Viborgs sejr betyder, at holdet kravler op på andenpladsen to point efter topholdet, Skjern. I den anden kamp fredag aften vandt Team Tvis Holstebro en snæver sejr på 31-29 over Bjerringbro-Silkeborg. Dermed passerer vestjyderne lige netop den midtjyske fusionsklub i stillingen og er nu nummer otte. Team Tvis Holstebros landsholdsspiller Lars Rasmussen blev kampens topscorer med 12 mål.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























