Den danske svømmedronning Mette Jacobsen går ikke en nemmere fremtid i møde efter Dansk Svømmeunion i dag har forlænget landstrænerkontrakten med australske Mark Regan. Mark Regan kom til Danmark i 2003, hvor han ændrede på de danske træningsmetoder og var medvirkende i den store uro med svømmedronningen Mette Jacobsen, der kostede hende sommerens VM. I Dansk Svømmeunion er der dog enighed om linjen. Man glæder sig over forlængelsen, der kommer kort efter, man har lukket Mette Jacobsen ind i varmen i form af en udtagelse til EM på kortbane i Trieste, Italien. »Vi er glade og stolte over, at vi har kunne forlænge aftalen med en så stærk og faglig dygtig svømmetræner. Vi har dermed også sikret os ro og kontinuitet omkring forberedelserne frem mod OL i Beijing«, siger elitechef, Lars Sørensen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Politikens USA-korrespondent: Trump fik ikke Grønland, han fik bare en aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce