Meget tyder på, at håndboldlandsholdets stærke forsvarsspiller og venstre back Rikke Skov må vinke farvel til VM i Rusland til december. Hun har nu fået resultatet af en skanning, og den viser, at det yderste ledbånd i knæet er beskadiget og muligvis revet over. Hun venter på lægernes endelige dom i morgen men er indstillet på, at det er urealistisk at blive hundrede procent klar til en hård VM-slutrunde. Skal måske opereres »Fysioterapeuten har kigget på det, og hans vurdering er, at ledbåndet er revet over, så spørgsmålet er, om jeg skal opereres. Men uanset hvad, så tror jeg, det koster VM, for det vil under alle omstændigheder tage i hvert fald seks uger at hele, og så skal jeg genoptræne bagefter. Og otte kampe på 10 dage til et VM er ikke det bedste«, lyder meldingen fra Rikke Skov. VIborgspilleren glæder sig trods alt over, at det ikke er korsbåndet, der er ødelagt, hvilket havde betydet, at resten af sæsonen var ovre.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview