Team CSC's Lars Bak understregede i dag, at 2005 har været hans store gennembrudsår på den internationale cykelscene. Efter overlegen kørsel i løbet Paris-Bourges kunne den 25-årige dansker nemlig køre alene over målstregen som vinder efter de 196 kilometer. Super ben Dermed tog Lars Bak sæsonens fjerde sejr efter sejren på første etape af Tour de L'Avenir og siden også den samlede sejr i det prestigetunge ungdomsløb foruden DM-titlen. »Jeg havde bare super ben i dag. Det var stort at kunne køre de sidste par hundrede meter med armene i vejret, og man kunne godt mærke, at det er et stort løb at vinde«, sagde Lars Bak efter sejren, som ikke mindst holdkammerat Matti Breschel havde stor andel i.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen