Alle, der har set sport fra 1995 og 40 år tilbage, kan formentlig huske ham. Det samme kan de, hvis eneste årlige sportsbegivenhed var 1. januars skihop i Garmisch-Partenkirchen. Den tidligere tv-kommentator Niels Christian Niels-Christiansen er i dag pensioneret, men han har stadig en fritidsbeskæftigelse, der forbinder ham til den sportsjournalistiske verden og desuden kommer det danske fodboldlandshold til gode. Niels-Christiansen agerer nemlig bodyguard og altmuligmand for DBU ved landsholdets træninger op til landskampe ved at holde presse og tilskuere væk fra banen. »Det er den sidste kontakt, jeg har med mit aktive liv som journalist. Og jeg hygger mig og har det rart. Derfor nyder jeg det sådan«, siger han. Sammen med to andre ældre herrer, der kommer fra Vedbæk Boldklub, kommer 80-årige Niels-Christiansen gående med en enorm taske over skulderen. Den indeholder veste til spillerne og bolde, som de lige har pumpet. Under træningen har den tidligere tv-kommentator til opgave at hente vildfarne bolde samt at holde et vågent øje med tilskuerne og journalisterne, så de ikke generer spillerne. Men der er fredeligt på Vedbæks baner i dag. Genere spillere må han dog gerne selv, så længe det er venskabeligt ment. »Nå, skal du også løbe i dag«, siger han til Martin Jørgensen, da han lidt inde i træningssessionen som den sidste skifter til fodboldstøvler. Niels Christian Niels-Christiansen ligner sig selv, som han huskes fra tv, og kroppen har det fint, kan man se. Det skyldes den friske luft fra Vedbæks grønne plæner, og så at den står på golf nogle gange om ugen. Niels-Christiansen arbejder ulønnet. Alligevel fortsætter han i sit pensionistjob, så længe der er bud efter ham, for arbejdet bærer lønnen i sig selv. »Jeg vil lave hvad som helst, de sætter mig til. Jobbet er med til at holde mig i live«, siger han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce