Nok var det »en vidunderlig følelse« for Michael Campbell, at stå med vindertrofæet efter World Match Play Championship, men den medfølgende check på en million pund (ca. 11 mio. kr.), har nok bidraget med nogle gode fornemmelser. Den største førstepræmie i golfsporten gjorde newzealænderen sig fortjent til efter en arbejdsuge, der da også var lidt mere krævende end de sædvanlige fire golfrunder. Ved VM i hulspil afvikles alle matcherne over 36 huller, og i sine første to kampe gik Michael Campbell hele vejen og lidt til, inden han havde besejret australierne Geoff Ogilvy med 1 hul og Steve Elkington på det første omspilshul. Let semifinale Til gengæld fik han tidlig fyraften i semifinalen, da han 30 huller var 7 foran mod sydafrikaneren Retief Goosen, der ellers havde sat hulspilsrekord i runden inden ved allerede efter 25 huller at have besejret Mark Hensby. I finalen skulle der 35 huller til, før Paul McGinley var besejret. Ireren havde i sit første hulspils-VM ellers vist skræmmende styrke ved at eliminere Thomas Bjørn i løbet af 31 huller, Luke Donald efter 28 huller og Angel Cabrera, der var færdig efter 33 huller. I finalen var det uafgjort efter de første 32 huller, men efter to bogeys af McGinley på de følgende to faldt afgørelsen, da begge spillere lavede birdie på det næstsidste hul, hvorefter Campbell ikke kunne indhentes. Michael Campbell blev den fjerde, der vinder US Open og VM i hulspil samme år, mens McGinley fortsat er uden en turneringssejr siden 2001, men han fik en trøstepræmie på 400.000 pund (ca. 4,4 mio. kr.).
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen