Kroatien sidder stadig på førstepladsen i VM-kvalifikationens Gruppe 8, efter topholdende var ilden. Kroaterne var på en udebanetur til Island, og det begyndte skidt for topholdet, der kom bagud i første halvleg. Svensk 3-0-sejr Chelsea-spilleren Eidur Gudjohnsen bragte hjemmeholdet foran midt i halvlegen, og føringen holdt til pausen. Efter turen i omklædningsrummet indtog Bosko Balaban hovedrollen, da han med to mål vendte kampen, og sikrede Kroatien en sejr på 3-1. Darijo Srna lavede det sidste mål på straffespark. Dermed vandt Balkan-holdet førstepladsen tilbage, som Sverige havde sat sig midlertidigt på med en sikker hjemmesejr på 3-0 over Bulgarien tidligere på aftenen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























