Lars Bak noterede sig i dag for en af karrierens største triumfer, da den danske mester strøg først over stregen på første etape af Tour de l'Avenir. Rytterne skulle igennem 141 kilometer, der blev afviklet på en rundstrækning over 12 kilometer i Argentré-du-Plessis, og her var Team CSC klart dominerende i feltet, der består af talenter under 25 år. Lars Bak glædede sig da også over den succesfulde afslutning, der kom i hus, da han formåede at udnytte trætheden hos konkurrenterne i et udbrud på fem mand. »Løbet bliver arrangeret af Tour de France-organisationen, så det var stort at stå på podiet og modtage den gule trøje som i Touren«, siger Lars Bak til hjemmesiden Feltet.dk. I Tour of Britain, hvor Team CSC ligeledes er repræsenteret, formåede Michael Blaudzun at holde fast i sin samlede andenplads.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.