Colding tvunget til tre måneders pause

Lyt til artiklen

Bochums danske forsvarsspiller Søren Colding kommer ikke i aktion for sin tyske fodboldklub i de kommende tre måneder. Det skriver VfL Bochum i dag på sin hjemmeside. Operation i foden Under et træningspas brækkede den 32-årige tidligere Brøndby-spiller en knogle i sin venstre fod og må derfor nu se frem til først operation og siden altså en længere pause. Colding skal på operationsbordet fredag på på sygehuset i Dortmund.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her