Thomas Gravesen kan glæde sig over, at han i den kommende sæson skal spille sammen med en af verdens største talenter i Real Madrid. Den kongelige spanske klub er endelig efter måneders forhandlinger nået til enighed med Santos FC om en overgangssum for den 21-årige brasilianske angriber Robinho. Til Madrid i slutningen af august »Forhandlingssituationen med Santos var vanskelig for alle parter, men heldigvis fandt vi frem til en løsning, som alle kan leve med«, siger Real Madrids vicepræsident Emilio Butragueno, på Real Madrids hjemmeside. Robinho starter dog først i sin nye klub den 25. august, da Santos FC har insisteret på, at den unge angriber får lov til at spille endnu nogle få kampe i Brasilien, så han kan sige farvel til sine tilhængere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.