Svømmeren Louise Ørnstedt holder liv i chancen for en VM-medalje, da hun natten til lørdag dansk tid kvalificerede sig til finalen i 200 meter rygcrawl. Femtebedste tid Ørnstedt blev nummer to i sin semifinale med tiden 2,11,59 og kvalificerede sig til medaljekampen med femtebedste tid af de otte finaledeltagere. Den unge dansker havde tidligere fredag svømmet sig i semifinalen i 2,11,52 minutter, hvilket ikke blev overgået af nogen og kun delt med Zimbabwes guldfavorit Kirsty Coventry.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.