Carsten Hemmingsen skifter til AGF

Carsten Hemmingsen. - Arkivfoto: Rikke Milling
Carsten Hemmingsen. - Arkivfoto: Rikke Milling
Lyt til artiklen

Carsten Hemmingsen fortsætter karrieren hos superligaholdet AGF, hvor han har skrevet under på en kontrakt gældende for det næste halve år. Det skriver Århus Stiftstidende. Den 34-årige midtbanespiller kommer til Århus fra 1.-divisions-klubben Vejle, hvor han stoppede et år før kontraktens udløb. En ny chance »Vi synes, vi er heldige at have fået den mulighed at tilknytte Carsten Hemmingsen til klubben. Han er billig, da Vejle stadig betaler det meste af hans løn, og på denne måde får han en ny chance. Jeg tror ikke, at han går direkte ind på holdet, men jeg er sikker på, at han både til træning og i kamp kan presse på i den trup, vi har«, siger sportschef Brian Steen Nielsen, mens Hemmingsen selv går efter en plads på banen. »Jeg er ikke kommet til AGF for ikke at spille. Men jeg ved også, at jeg skal arbejde for det og kæmpe mig ind. Jeg har det med i posen, jeg altid har haft«, siger Carsten Hemmingsen til avisen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her