Poul Gascoigne kan ikke slippe fodbolden og tager nu til den portugisiske amatørklub Algarve United, hvor han skal fungere i en trænerrolle, ligesom han skal lære klubbens yngre spillere om livets skyggesider. Den nu 38-årige englænder var i begyndelsen af 1990'erne en af verdens mest lovende centrale midtbanespillere, men fik efterhånden store problemer med at styre sin indtagelse af alkohol. Mod FC Porto om seks år Argarve Uniteds præsident, Corrado Corregi, siger til Reuters, at klubben - som først blev grundlagt i 2004 - har store planer med Paul 'Gazza' Gascoigne. »Vi vil op i den bedste række senest om seks år og spille mod de store klubber i Portugal«, lyder det fra formanden. Corrado Corregi håber også at ansættelsen af Paul Gascoigne vil føre til, at klubbens kan tiltrække en række større og etablerede spillere. Paul Cascoigne har været tørlagt for alkohol i snart to år og var en overgang i sidste sæson spillende træner for Boston United i den engelske 3. division.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce