Det bliver DR og TV 2, der udover at vise slutrunden i VM-fodbold næste sommer, også viser de to efterfølgende slutrunder i 2010 og 2014. Sammen med public service-stationerne SVT og TV4 fra Sverige, Finlands YLE samt norske NRK og TV2 bød danske DR og TV 2 på rettighederne og fik dem. FIFA, som stod for salget i modsætning til tidligere, hvor det var overladt til agenter, ønskede at fodbolden skulle »ud til alle«, og ønskede derfor ikke rettighederne solgt til betalings- eller nichekanaler. Også sommer-OL »Vi er glade for at kunne tilbyde vores seere, lyttere og internetbrugere fuld adgang til en så stor begivenhed som VM i fodbold. Det understreger, at DR ønsker at give den danske befolkning fri adgang til de helt store begivenheder«, siger DR Sportens chef Olav Skaaning Andersen i en pressemeddelelse. Kampene vil som tidligere blive fordelt mellem DR og TV 2. DR har også sikret sig rettighederne til at vise sommer-OL i 2008 og 2012 samt vinterlegene i 2010.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.