Både Søren og Anders Hansen hænger på i toppen ved European Tour-golfturneringen French Open, der spilles på Le Golf Nacional-banen i Guyancourt, Frankrig. Søren Hansen faldt dog tilbage fra den andenplads, han var i besiddelse af efter de to første runder, da han på dagens tredje runde skulle bruge 71 slag - banens par - på at forcere de 18 huller. Dermed er Søren Hansen nu på en delt fjerdeplads - ét slag efter en førertrio bestående af argentineren Eduardo Romero og franskmændene Jean-Francois Remesy og Jean van de Velde. Anders Hansen klarede sig lidt bedre og kunne med en runde i et slag under par kravle en enkelt placering op i den samlede stilling, hvor han før den afgørende runde nu er på en 10.-plads - fire slag efter de førende.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Nordmændene er i ekstase over spektakulært vikingefund
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























