Det kunne være værre, men bestemt også bedre. Derfor lød konklusionen 'o.k.', da landstræner Ulrik Wilbek gjorde status over lodtrækningen til EM i herrehåndbold. Danmark kom i indledende gruppe med Serbien/Montenegro, Ungarn og Island og står som sådan med gode muligheder for at klare sig til mellemrunden med point på kontoen. »Man kan altid få en pragtfuld lodtrækning eller en forfærdelig lodtrækning, men oftest lander man lige midt imellem. Det gjorde vi også denne gang. Det er alle hold, vi kan slå«, siger Ulrik Wilbek. Slipper for de stærkeste I mellemrunden venter to hold fra gruppen bestående af Kroatien, Rusland, Norge og Portugal, så Ulrik Wilbek glæder sig over, at Danmark langt hen af vejen slipper for stærke nationer som Spanien og Frankrig. »Tyskland, Frankrig, Spanien og Kroatien er de hold, som på nuværende tidspunkt ligger over os, og vi har chancen for at komme videre fra mellemrunden sammen med Kroatien«, siger Ulrik Wilbek.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























