Interessen for Djurgårdens danske landsholdsangriber, Søren Larsen, blev ikke mindre, da han igen kom på måltavlen i sejren på 5-2 over Helsingborg i Allsvenskan. Schalke 04 har offentligt givet Djurgården et bud på den danske angriber, der bare kan vente på drømmeskiftet, mens han fastholder føringen på topscorerlisten med otte mål i 11 kampe. Søren Larsen lukkede i dommerens overtid målfesten med et hovedstød til 5-2. Mål af Graulund Djurgården er alene i spidsen med fire point ned til Malmö FF, men der var faktisk tale om et gevaldigt comeback mod Helsingborg. Helsingborg var efter 35 minutter foran 2-0 efter scoringer af danske Peter Graulund og Eldin Karisik. Det var Peter Graulunds femte mål i denne sæson, og han ligger på en delt fjerdeplads på topscorerlisten.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak