Fodboldens superliga bliver til næste år afviklet uden Herfølges deltagelse. Landsbyklubben tabte 2-3 til OB og måtte dermed se det yderst teoretiske håb om overlevelse afløst af barsk virkelighed. Den blev den, selv om FC Nordsjælland tabte 2-3 til Silkeborg. Randers, der rykkede ud i sidste spillerunde, tabte 1-2 i Viborg. I toppen ligner FC København fortsat sølvvindere efter 1-1 ude mod AaB. Holdet har fortsat to point ned til FC Midtjylland, der fik 0-0 i Esbjerg, på tredjepladsen. AaB indtager fjerdepladsen yderligere et point efter. FCK møder i sæsonens sidste kamp Herfølge i Parken. I Herning tørner FCM og AaB sammen. De nykårede mestre Brøndby vandt 2-1 over AGF i Århus. Resultaterne betyder, at Brøndby, FC København, FC Midtjylland og AaB er de danske deltagere i næste sæsons Royal League.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen