Jørgensen redningsmand i Firenze

Lyt til artiklen

Martin Jørgensen blev en af heltene i søndagens nedrykningsdrama i den italienske Serie A, hvor Fiorentina lige akkurat klarede frisag hjemme på Stadio Artemio Franchi med en sejr på 3-0 over Brescia, der rykkede ned. Bologna og Parma havnede med samme pointantal som Fiorentina, men da Firenze-holdet har været bedst indbyrdes, skal Bologna og Parma ud i omkampe om den sidste nedrykningsplads. Udinese og Per Krøldrup sikrede med det yderste af støvlesnuderne klubbens første plads i Champions League-kvalifikationen med uafgjort hjemme mod AC Milan, der var uden Jon Dahl Tomasson. Det var lige nøjagtig nok til at havne foran Sampdoria i den dyst, men Krøldrup kan sikkert godt få mareridt i nat over, at han i dommerens overtid var overordentlig tæt på at lave selvmål og koste muligheden for adgang til den fornemste europæiske klubturnering.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her