Morten Olsens tropper bliver ved med at miste terræn på verdensranglisten for fodboldlandshold, som FIFA offentliggjorde i dag. På april måneds liste er Danmark gledet en enkelt plads tilbage og er nu nummer 18, hvilket er otte pladser dårligere end for to år siden. Nederlaget til Ukraine kostede, og blandt de andre modstandere i Danmarks VM-kvalifikationsgruppe ligger både Grækenland og Tyrkiet længere fremme. Tjekkiet nummer to Toppen af listen tilhører fortsat Brasilien, der har langt ned til Tjekkiet på en imponerende andenplads. Ranglisten udarbejdes på baggrund af resultater fra de seneste otte år, hvor der lægges vægt på, hvornår kampene er spillet, modstandernes styrke og kampens vigtighed.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce