Efter Brøndby sendte FC København ud af pokalturneringen glædede holdets træner Michael Laudrup sig til finalen mod FC Midtjylland. En finale, der bliver præget af revanche. »FC Midtjyllands spillere vil have revanche fra pokalfinalen for to år, hvor vi slog vi dem. På den anden side vil vi revanchere 0-1-nederlaget til Midtjylland i foråret«, sagde Michael Laudrup efter 2-2-kampen i Parken. Michael Laudrup har dermed muligheden for at vinde sin anden pokaltitel i sin tredje sæson i klubben, men han tænkte mere på spillet i Parken end den kommende finale. »Vi spiller selvfølgelig for at vinde titler, men jeg er mest glad for, at vi spillede på et så højt niveau i dag. Jeg synes godt, man kunne se på vores spil, at vi vandt i Viborg i weekenden. Hvis man kigger på de to semifinalekampe mod FC København, så synes jeg, at vi var klart bedst«, sagde Michael Laudrup.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce