Den danske landsholdsspiller Martin Jørgensen håber, at Inter får en hård straf oven på de skandaløse begivenheder i tirsdagens Champions League-kamp mod Milan. Hårde straffe er vejen frem Kampen blev afbrudt efter 73 minutter, da Interfans overdængede græstæppet med romerlys, hvoraf et af dem ramte Milans målmand Dida. »Hårde straffe vil være vejen frem. Romas tilhængere stoppede tidligere på sæsonen en pokalkamp mod Siena i over en time, og Roma blev dømt til at spille mod os på neutral bane. Men Roma appellerede bare et par gange, og så endte det med, at vi spillede foran tilskuere i Rom alligevel. Så er der ingen konsekvens, og så tror tilskuerne, at de kan opføre sig på samme måde igen«, siger Martin Jørgensen til Ritzau. UEFA beslutter fredag, hvilket straf Inter skal idømmes.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Vi klager! Ja, men det gjorde vi også i gamle dage
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce