Werder Bremen fortsætter med at kigge mod nord, når der skal hentes forstærkninger. Sidst var det Mohamed Zidan i FC Midtjylland, og nu er jagten for alvor gået ind på AGF's Leon Andreasen. Forhandlingerne er så langt fremme, at man allerede er nået til enighed med Andreasen selv, lyder det fra Werders sportsdirektør Klaus Allofs torsdag. »Spilleren har over for os sagt, at han vil bestemme sig for os, når der kommer en afgørelse på hans kontraktlige forhold«, siger Klaus Allofs ifølge det tyske nyhedsbureau DPA. Noget om snakken Ivan Marko Benes, der er agent for Leon Andreasen, erkender da også, at der er noget om snakken. »Jeg kan bekræfte, at der er interesse fra Werder Bremen«, siger han til Ritzau. I næste uge tager de regerende tyske mestre ifølge Allofs kontakt til AGF for at tale med sportsdirektør Brian Steen Nielsen. Det forventes, at Werder Bremen vil betale omkring 11 millioner, mens AGF vil kræve 15-17 millioner kroner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Trump: Vi vil trække langt flere end 5000 soldater hjem fra Tyskland
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























