I Herning kan de så småt godt begynde at vænne sig til en ny stjerne på byens ishockeyhimmel. Den unge keeper Simon Nielsen leverede formentlig sit livs kamp, da Herning tirsdag noget ufortjent udlignede AaB's føring i DM-finaleserien i ishockey, så stillingen nu er 2-2 i kampe. Godt nok var det Kevin Bolibruck, der blev matchvinder i 1-0-sejren i en udsolgt Aalborg Skøjtehal i den fjerde DM-finalematch, da han efter 12 minutters forlængelse scorede kampens enlige mål. Men al fortjenesten bør gå til Simon Nielsen, der gang på gang reddede Herning i den AaB-dominerede affære.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen