Golfspilleren Thomas Bjørn kan dufte frisk hæder og ære i European Tour-turneringen TCL Classic i Kina. Danskeren gik lørdagens tredje runde i 68 slag, fire slag under par, og silkeborgenseren er nu på en delt fjerdeplads, blot et enkelt slag efter den trio, der har lagt sig i spidsen inden søndagens finalerunde på banen i Yalong Bay på den kinesiske ø Hainan. Ikke novicer Det er nu ikke håbløse novicer, Thomas Bjørn skal kæmpe med i finalen. Ryder Cup-spillerne Colin Montgomerie og Paul Casey samt Chawalit Plaphol fra Thailand er alle et slag foran danskeren. Dertil kommer, at Bjørn deler fjerdepladsen med den rutinerede australier Terry Pilkadaris. Thomas Bjørn demonstrerede dog forrygende form på lørdagens runde. En bogey på femte hul blev glemt med en eagle på niende hul. Bjørn lukkede derefter med birdies på tre af de sidste fem huller.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak