Servais Knaven vandt femte etape i Tirreno-Adriatico foran det danske Team CSC's italienske rytter Andrea Peron. Knaven fra Quick Step-holdet stak 10 kilometer før mål af fra en udbrydergruppe på fire ryttere, heriblandt Andrea Peron, der kom i mål på andenpladsen med tjekkiske Pavel Padrnos på tredjepladsen. En lille oprejsning til CSC, der har haft det svært i det italienske etapeløb. »Peron var med i det afgørende udbrud og kørte sig til en fin andenplads. Det var rart, at vi også fik vist flaget hernede, selv om vi har de mest formstærke ryttere i Frankrig til Paris-Nice. Det går bedre med Michael Blaudzun, og de øvrige ryttere får sig en god gang træning«, sagde CSC's sportsdirektør Alain Gallopin efter etapen. I den samlede stilling fører den tredobbelte etapevinder Oscar Freire fortsat.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce