Det var en glad og tilfreds Thomas Gravesen, der efter opgøret mod Juventus i Champions League mødte den danske presse. »Det var en helt fantastisk oplevelse. Det her var lige så stort, som jeg havde håbet på, og det var en af grundene til, jeg skiftede fra Everton. At min første kamp i Champions League skulle være mod Juventus, siger alt med alle de stjernenavne og en fantastisk scene. Det her var den største klubkampe, jeg har spillet i min karriere og en af de største i det hele taget«, sagde Thomas Gravesen. »Jeg havde en lidt friere rolle i dag. Det var ikke noget, der var aftalt på forhånd, men sådan blev det. Jeg kunne gå lidt mere frem, og jeg er glad for den chance, jeg fik. Jeg føler, jeg har bevist, at jeg kunne gøre det«, sagde Thomas Gravesen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak