To af de største basketballspillere gennem tiderne trækker sig tilbage. Karl Malone annoncerer på søndag, at han har spillet sin sidste kamp, og Reggie Miller stopper, når denne sæson er slut. 41-årige Karl Malone nåede at score hele 36,928 point i sin lange karriere, og dermed ligger han nummer to på alle tiders pointrangliste - kun overgået af Kareem Abdul-Jabbar. Efter 18 år i NBA, alle hos Indiana Pacers, mener Reggie Miller, at det er tid til at lægge støvlerne på hylden, når sæsonen slutter. Reggie Miller har ikke scoret så mange point som Karl Malone og ligger 'kun' nummer 14 på scoringslisten. Til gengæld er han den spiller NBA, der gennem tiderne både har skudt og scoret flest gange bag tre-point-linjen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet end vælgerlussingen
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Han er en af verdens bedste på sit instrument
tema