Jon Dahl Tomasson og holdkammeraterne i AC Milan er i høj grad tilbage i mesterskabskampen i Italien. Juventus smed lørdag aften dyrebare point med 0-1-nederlag på udebane hos de særdeles kompetente oprykkere fra Palermo. Juventus blev forskrækket af Franco Brienzas scoring efter bare 12 minutter, og favoritterne magtede ikke siden at omsætte et markant pres til udligning. Jørgensen fik et kvarter på banen AC Milan spiller søndag mod Lazio og kan med sejr lukke en del af hullet til Juventus. Der er inden søndagens kamp fem point mellem de to rivaler. Martin Jørgensen fik de sidste 15 minutter på banen, da Fiorentina med kun ni mand i 80 minutter tabte 0-3 hos Sampdoria.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























