Olsen efterlyser Gravesens vildskab

Thomas Gravesen under søndagens træning i Athen inden landskampen på onsdag, flankeret af Perez og Retov. - Foto: Jens Dresling
Thomas Gravesen under søndagens træning i Athen inden landskampen på onsdag, flankeret af Perez og Retov. - Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Midtbanegeneralen Thomas Gravesen skal finde sit så kendte fandenivoldske spil frem fra gemmerne, hvis han ikke vil ende med at miste spilletid på førsteholdet i Real Madrid. Afdæmpethed er godt nu, mener landstræner Morten Olsen, men på længere sigt går det ikke at være for tilbageholdende. »Jeg ville da gerne se Thomas Gravesen være lidt mere frembusende, end han er nu. Det er godt at være afdæmpet i starten, men det må han smide på et eller andet tidspunkt, ellers overlever man ikke i sådan en klub. Det tror jeg også, Thomas ved. Og han har mange flere sider af sit spil, end han har vist indtil nu«, siger Morten Olsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her