Thomas Gravesen begynder på bænken i Real Madrid. »Jeg er kommet for at spille, men jeg har kun været her en dag, så det er forståeligt, at jeg ikke skal spille i morgen. Det er ikke en kamp om spilletid, vi er en del af et hold, og der er mange kampe på en sæson. Så der er ingen tvivl om, at vi alle sammen vil få en chance, og nu må jeg så kæmpe for min«, siger Thomas Gravesen efter lørdagens træning, som han kalder taktisk og spændende. Tilfreds træner Real Madrids træner Vanderlei Luxemburgo kunne også lide, hvad han så. »Det er ikke fordi, han mangler vilje og gejst, det har han vist, men det er også vigtigt, at de andre på holdet føler, at de er en del af holdet, og at de ikke bare bliver skubbet ud, fordi der kommer en ny ind«, siger Vanderlei Luxemburgo.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand