FC Barcelona løb søndag aften ind i noget af en lussing, da Villareal besejrede topholdet med hele 3-0 på hjemmebane. Diego Forlan, den tidligere Manchester United-spiller, blev den store helt med to scoringer mod et ineffektivt og noget uinspireret Barca-mandskab. Taber sjældent hjemme Nederlaget var Barcelonas blot andet i sæsonen, men det var ikke den helt store sensation, at det blev Villareal, der stoppede rækken af kampe uden nederlag. Villareal har kun tabt et enkelt opgør på hjemmebanen, hvor de gæstende hold blot har scoret to gange hidtil. Forfølgere haler ind Dermed haler Real Madrid ind på rivalerne efter sejren i lokalbraget mod Atletico. Der er nu syv point op til topholdet for kongeklubben, der har samme pointantal som Valencia på tredjepladsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.