Den australske angriber Mark Viduka scorede to flotte mål, da Middlesbrough med en sejr på 3-2 på hjemmebane over Manchester City bevarede kontakten med førerholdene i Premier League. Viduka scorede sit første mål allerede efter ni minutter, men selv om Manchester City blev presset i bund i første halvleg, lykkedes det kort før pausen Robbie Fowler at udligne. Spænding til det sidste Mark Viduka bragte i anden halvleg igen Boro på vinderkurs, da han på fornem vis sparkede bolden i nettet med ydersiden af foden. Jimmy Floyd Hasselbaink øgede direkte på frispark til 3-1, inden indskiftede Bradley Wright-Phillips sørgede for, at der var spænding til det sidste i en meget underholdende kamp. Holder kontakt med toppen Med sejren og de tre point lykkedes det for Middlesbrough at holde kontakten med de bedste hold i tabellen. Middlesbrough ligger nummer fem - kun to point efter Manchester United, der ligger på den fjerdeplads, der akkurat udløser en plads i kvalifikationen til Champions League.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce