Erik Rasmussen fortsætter som cheftræner i FC Midtjylland frem til sommeren 2007. Erik Rasmussen, hvis snævre driblinger i den aktive karriere gav ham tilnavnet Tryllerik, blev sidste vinter hentet fra Næstved til FC Midtjylland, hvor han afløste Troels Bech. »Vi er meget glade for samarbejdet med Erik, og forlængelsen er derfor helt naturlig for at kunne arbjede langsigtet«, siger klubbens sportsdirektør Jens Ørgaard. Andenplads og pokalsemifinale Erik Rasmussens oprindelig kontrakt løb frem til sommeren 2005, men er altså blevet forlænget med to år efter en efterårssæson, hvor FCM overvintrer på andenpladsen og er kvalificeret til pokalsemifinalerne. »For begge parter var det rart at få fremtiden på plads, så vi kan koncentrere os om klubbens fortsatte udvikling. FCM er glade for den gejst, Erik Rasmussen har tilført truppen og den konstante udvikling af vort spillekoncept«, siger sportsdirektøren.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce