Everton-manager David Moyes er meget glad for Thomas Gravesen. Det har Moyes givet udtryk for før, og efter lørdagens 1-0-sejr over Fulham sender han nye roser til sin danske midtbanedynamo. »Thomas blev skiftet ud til sidst i kampen med en mindre knæskade, men han var mere træt end noget andet. Vi har en meget lille trup, og de spillere, der som Thomas har været på landsholdsopgave i denne uge, fortjener forfærdelig megen ros. Vi har ikke mulighed for at give dem en pause, men de gør deres ypperste for Everton hver eneste uge«, siger David Moyes. 'Vi nyder det' Sejren over Fulham betyder, at Everton lige nu sidder på en sikker tredjeplads i Champions League, hhv. to og fire point efter Chelsea og Arsenal. »Det er fantastisk. Vi har allerede vundet ni kampe, hvilket er det samme som hele sidste sæson. Jeg tror ikke, der er nogle, der bliver revet helt med af stemningen, men vi nyder altså vores arbejde, vi nyder at vinde, og vi nyder den fine stemning i klubben«, siger Moyes.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
»Det er helt sort, og det kommer bag på mig«: Mørket lægger sig over børn og unges nye krav i psykiatrien
-
Han er et indlysende talent. Og han kan virkelig noget. Det er også noget værd
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























