Arsene Wenger har besluttet sig for at blive i Premier League-klubben Arsenal frem til 2008. Den 55-årige franskmand kom til klubben i 1996 og har siden ført London-klubben til tre mesterskaber i 98, 2002 og 2004. »Jeg har fortsat en masse at opnå, og mit mål er at føre denne klub videre. Dette er spændende tider for Arsenal«, siger Wenger ifølge BBC. Beslutningen kommer tre dage efter Arsenal led sit første nederlag i Premier League i 49 kampe. Klubben tabte med 2-0 til arvefjenderne Manchester United på Old Trafford. Udover mesterskabstitlerne har Arsenal vundet FA Cuppen tre gange under Wenger og klubben er endnu ikke sluttet dårligere end nummer to.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand