Randers og Slagelse spillede som nat og dag i lørdagens enlige kamp i kvindernes håndboldliga, som de sjællandske Champions Leaguemestre vandt 34-24. Randers havde overtaget i første halvleg, scorede 15 mål og holdt Anja Andersens spillere nede på 11 træffere. Sjællænderne kunne ikke få kombinationerne til at flyde, og angrebene løb ud i frustrationer og tekniske fejl. Men efter pausen var hjemmeholdet som forvandlet. Med sejren ligger Slagelse fortsat på andenpladsen efter FCK, mens Randers er nede på ottendepladsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand