Liechtenstein fik et af den lille nations sjældne point, da holdet sensationelt fik indhentet Portugals 2-0 føring på hjemmebane og udlignet til slutresultatet 2-2. Resultatet er en kæmpe skuffelse for Portugal, der ellers er startet VM-kvalifikationen med sikre sejre i de to første opgør, men verdensranglistens nummer 152 kunne EM-sølvvinderne ikke slå i Gruppe 3. Det startede ellers perfekt for Portugal med en pauseføring på 2-0 efter Pauleta havde bragt gæsterne foran, mens Daniel Hasler var så uheldig at score i eget net. Blot tre minutter efter pausen fik Franz Burgmeier dog spænding ind i opgøret med en reducering, inden Thomas Beck fuldbyrdede sensationen. Portugal holder dog stadig kontakt med Slovakiet, der sikrede sig den tredje sejr i fire kampe ved at besejre Letland med 4-1 på hjemmebane.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Du ville ikke holde mere end 11 minutter i smatten, Lily Collins
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























