Badmintonspilleren Peter Rasmussen er igen blevet ramt af en skade i sin ene fod. Danskeren var foran med 12-7 i finalen i US Open mod Yen Hui Ken Lee fra Singapore, da han måtte opgive at spille kampen færdig. »Der lød et smæld under foden, som om noget gik ud af led og faldt på plads igen, og så stoppede han. Nu må vi have ham hjem, og se hvor slemt det er«, lyder meldingen fra landstræner Steen Pedersen. Det er dermed uvist, om Peter Rasmussen bliver klar til at spille Denmark Open fra den 5.-10. oktober i Århus. Det lykkedes heller ikke for den danske herredouble Mathias Boe og Carsten Mogensen at vinde finalen i US Open. Parret blev besejret af Howard Bach og Tony Gunawan fra USA, som vandt 15-5 og 15-7.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























