Den italienske topklub Inter giver sig forbløffende god tid i jagten på det italienske fodboldmesterskab. Milan-klubben spillede blot 1-1 på hjemmebane mod de sicilianske oprykkere Palermo. Fjerde mål fra Adriano inden for de seneste syv dage sendte Inter i spidsen på San Siro kort efter pausen, men Palermos italienske landsholdsspiller Luca Toni udlignede midtvejs i halvlegen til stor jubel for de 10.000 tilrejsende sicilianere. I dagens anden kamp i Serie A scorede den 18-årige bulgarske angriber Valeri Bojinov to mål for Lecce, der vandt 4-1 over Brescia. Dermed fører Lecce Serie A med fire point efter to kampe.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce