Landstræner Mikael Lundström må se bort fra både veteranen Jens Nielsen og stortalentet Peter Regin, når det danske ishockeylandshold fra på fredag spiller EIHC-turnering i ungarske Szekesfehervar. Klubløse Jens Nielsen er optaget af en prøvetræning for en mulig ny klub, og Peter Regin døjer fortsat med en skade. Derfor har de meldt afbud til landsholdssamlingen, der er begyndt i dag i Odense inden afrejsen til Ungarn. I stedet for Regin og Nielsen har Mikael Lundström valgt at udtage Odenses Marco Pettersson, der har fire landskampe på bagen, samt Ronni Thomassen fra Rødovre, som debuterede på landsholdet i sidste års EIHC-turnering i Ukraine. Fredag spiller Danmark sin første kamp mod Norge.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Hun bliver mødt af harsk kritik, når hun præsenterer sin lampe i udlandet: »Det er lidt vildt, at mange stejler så meget over det«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




























