De danske fodboldklubber er med kort varsel klar til kamp i den kommende weekend, efter at parterne tidligt onsdag morgen blev enige om at suspendere fodboldkonflikten frem til den 6. september. »Det er utrolig glædeligt, at vi nu er nået frem til en aftale som sikrer, at der nu bliver spillet fodbold igen. Sammen med Spillerforeningen fik vi forhindret, at dansk fodbold bliver sendt ud i mørket i mange år, og de to tilbageværende danske hold i UEFA Cup-kvalifkationen kan nu stille i stærkeste opstilling og kæmpe for at forbedre Danmarks placering på UEFA's rangliste«, siger Brøndbys Direktør Per Bjerregaard til klubbens hjemmeside. Bjerregaard var med til maratonforhandlingerne mellem Spillerforeningen og Divisionsforeningen, der varede i 15 timer, inden et kompromis kunne præsenteres. Ændrede planer Silkeborg skal på søndag til Brøndby, og træner Viggo Jensen mener hans hold er klar. »Det glæder mig utroligt meget. Det bliver jo med lidt kort varsel, at vi skal i gang igen, men det skal vi nok klare. Jeg skal jo have ændret lidt i mine planer. For eksempel skal jeg nu til Brøndby torsdag aften for at se dem i UEFA Cuppen«, siger Silkeborg-træneren til Ritzau. Spillerne har selv holdt sig igang Viggo Jensen har været i kontakt med sin anfører, der garanterede, at spillerne i truppen via selvtræning har holdt formen ved lige. Samme scenarie har udspillet sig i de fleste øvrige klubber i den bedste række, og eksempelvis havde AGF's spillere sammen med spillere fra Århus Fremad, Sønderjyske, Horsens, Brabrand, Kolding og Fredericia onsdag eftermiddag arrangereret en træningskamp. Aab og Brøndby i fuld opstilling Selv om suspensionen kommer mindre end 48 timer før Brøndby og AaB's kampe i UEFA-Cuppen, kan de sagtens stille med fuldt mandskab. »Vi har skrevet alle navne på holdkortet til UEFA Cup kampen i tro på, at vi fandt en løsningen på konflikten. Det har vi fundet nu, og vi stiller i stærkeste opstilling på torsdag«, siger en stresset, men lettet sportsdirektør Lynge Jacobsen fra AaB til onside.dk.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce