Smilet var stort hos Bjarne Riis, da han steg ud af CSC-bilen efter finalen i Paris. »Vi har et af verdens bedste hold, så det er klart, at jeg er tilfreds«, sagde den danske holdejer. Ivan Bassos podieplacering, en etapesejr, en samlet ottendeplads til Carlos Sastre og offensiv kørsel var den håndgribelige succes, og det gav Bjarne Riis da også udtryk for. »Vi er kommet til målet med en stil og en moral, som ingen kan tage fra os. Med et hold der er et af verdens tre bedste, har vi også vist, at vi er fremtidens hold, men vi har brug for mere for at forbedre os«, sagde Bjarne Riis med klar henvisning til den manglende sideordnede hovedsponsor, som man kæmper hårdt for at finde.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























